Apple minul miliardy. Mythos to prelomil za 5 dní.

V tejto epizóde sa pozeráme hore aj dole: Google rieši so SpaceX vesmírne datacentrá v rámci projektu Suncatcher, zatiaľ čo na zemi výskumníci pomocou Mythosu za pár dní prelomili Apple Memory Integrity Enforcement na M5. Preberáme aj týždeň supply-chain útokov, čerstvý Linux Copy Fail, IPO Cerebrasu, inkognito režim AI vo WhatsApp a EU Tech Sovereignty Package ako odpoveď na US CLOUD Act. Na záver Claude mení subscription model (agent SDK a claude -p cez API kredit), nový DORA report ukazuje, že AI pomáha len user-centric tímom — a v debate dolaďujeme HomeAssistant s hlasom, hudbou a rootnutým Echo.

joinit
joinit
Apple minul miliardy. Mythos to prelomil za 5 dní.
Loading
/
Zobraziť prepis

drunkez

Join IT online. Sa dá nabíjať aj cez USB-C.

join3r

To je vymoženosť.

drunkez

To je pecka.

join3r

To je čo?

drunkez

Ja som bol normálne, ja vláčim so sebou vkuse tú veľkú nabíjačku.

A normálne som sa schytil za sviňu, ako si povedal, však normálne podľa mňa, že hej, však jasné, čo si puk, puk. A ja, že hej, som normálny, že. Normálne mi všade vytočia USB-čka, nejaké USB-C všetko mi to dajú, ale ja si normálne vláčim, ty kokos, tú tú krivú. Ježiš, paráda. No.

join3r

Však ale tam asi myslíš ten MagSafe, hej? Však to je len káblik, to tiež do hocičoho strčíš to na druhej strane len USB-C, nie?

drunkez

Ale prečo by som mal o takýchto veciach rozmýšľať? Keď mi niekto povie, tak to, tak to, chápeš.

join3r

Vidíš, to ti chýbal ten osobný asistent, ktorý by ti to povedal.

drunkez

Á, však ono teraz-

join3r

Osobný asistent by musel mať prístup k tomu ku, ku USB portom atď. Počúť, jak ty tam furt toto nabíjaš ty.

drunkez

No ja ti budem asi volať častejšie, lebo v takých, v takých bežných veciach. Ako mám uskladniť múku? Neviem, čo mám robiť už.

join3r

To nie je dobré, lebo veď doteraz, keby ťa doteraz napadlo opýtať sa alebo zamyslieť sa nad tým, či sa to dá nabíjať cez USB-C alebo či si chceš nosiť, tak by si sa opýtal, hej? To nie je ten problém. Problém je, že ťa to nenapadlo. Takže ty musíš hovoriť všetko.

drunkez

Jasné.

join3r

Už to toto neni, že si vyberieš nejako, že toto ako mám robiť? Nie. Teraz idem toto si dávam do tašky toto kvôli tomuto, toto do toho.

drunkez

Áno, máš pravdu, máš pravdu to a potom ja budem robiť si písať normálne zoznam toho, čo som spravil a budem to na vyhodnotenie posielať každý deň.

join3r

Áno, áno.

drunkez

Aby príde normálne, že hodnotenie. Čaute, mladí poslucháči.

join3r

Čaute, čaute, už nahrávame, hej, podcast.

drunkez

Tak.

join3r

No, pričom som si pripravil niečo. Normálne som sa pripravoval na podcast, hej, koniec. Úplne, že brutál profesionálne, hej, akože profesionálny stav. Takže-

drunkez

Už končí zábava.

join3r

Áno, zábava už skončila už dávno. Neviem, či si to všimol. To my ešte len sekáme robotu, vieš, to jak oné. Osem hodín prídeme, nahrávame podcast, potom hodinu z toho postriháme a pič. Ehm, poviem zopár news, hej, o každej môžeme niečo povedať alebo nemusíme, hej. V každom prípade poslucháč, ktorý bude počuť tú news aspoň v krátkosti, bude mať nejaký pocit, že okej, že niečo sa dozvedel. Takže začneme s tým, é, že podľa všetkého podľa nejakých reportov Google vedie nejaké vážne rozhovory so SpaceX o vesmírnych datacentrách a projekte, aj jeho projekte Suncatcher. Dobre? Nemáte na to žiadny, žiadny komentár.

drunkez

Množstvo, množstvo komentárov.

join3r

Myslím, že to je reakcia na to, že NVIDIA zároveň vydala posledné týždne alebo dva dozadu, é, platformu Vera Rubin for Space.

drunkez

Nie.

join3r

Takže, takže proste sa musia držať zároveň jedna k jednej.

drunkez

Suncatcher, to bolo už pletky už dávnejšie. To neni novinka.

join3r

Suncatcher možnože áno, ale toto SpaceX, akože tieto Elonove veci, že ideme to dávať do datacentra, tak to je-

drunkez

Áno, práve ten rozdiel, že oni sa začínajú akože konkrétne nejakým spôsobom, akože očividne tam je nejaký tím, ktorý premýšľa, že nie že čo, ale už aj ako, hej? Pretože tak ono oni ten Suncatcher, ten hlavný driver bol gol energie, nie? Že tam by mali solárov habadej a mohli by tam akože celkom vyťažiť z toho dosť. Má to akože veľa challenges, ale, ale toto je už podľa mňa definitívne posun toho, že už nie že čo, ale že úú, tak poďme sa s niekým dohodnúť, kto by nám nejaký prototyp spravil a tak ďalej. Vidím tam veľké problémy, ale nebol by to prvý po-po, akože projekt svetový, kde ja by som videl veľké problémy a veľmi úspešne by dopadol.

join3r

Ale asi to platí aj opačne. Však akože viem si predstaviť, že napríklad chladenie v takom vesmíre môže byť celkom problematické, nie?

drunkez

No to, to potrebuješ veľkú plochu odvrátenú od slnka, lebo to je proste len radiačné žiarenie, nič viac. Len infračervené žiaríš do priestoru. Čiže o ničom. Môj osobný problém je, é, radiation hardening, čiže odolnosť voči, voči radiácii. Vieš čo? Toto si myslím, že toto môžeš povedať, že, že čo sú ten Leo a ty jak sa volá ten s Muskov?

join3r

Z oný, Starlink?

drunkez

Hej, hej, Starlink. Vieš, tak podľa mňa akože bude to úplne iná škálou, samozrejme, to-toto sú nejaké mini cubes alebo malé satelity, ktoré sú a oni sú vyslovene robené tak, že však tam je tiež elektronika hrubá a oni majú celkom dobrú životnosť, ale to je easy to replace, vieš, že to-

join3r

Ale to, to je úplne všetko v pohode, len tam sa bavíme o modemoch a podobnej elektronike postavenej na nejakej, že dvanásť, štrnásť nanometrov procese, ktorý je na to určený ako radiation hard.

drunkez

No.

join3r

Ale ty chceš dávať, že leading edge proces, povedzme dvoj, troj nanometrové nódy na orbitu, čo ne-nebolo doteraz vyvíjané ako red hard.

drunkez

Áno, jasné, jasné, rozumiem. To bude podstatne citlivejšie na čokoľvek.

join3r

Presne.

drunkez

Sa to zabalí do alobalu, čo je problém, chápeš, vieš.

join3r

Ale na druhú stranu som čítal aj jeden názor, že však je to matrix multiplication, je to nejaký akože štatistický proces, takže to nemusí byť pre tieto aplikácie až také kritické.

drunkez

Áno, že-

join3r

Som, som z toho dosť tupý, takže neviem.

drunkez

Budeme uvažovať o nejakom akože váženom priemere nejakých viacerých, za jeden, jeden flip hore dole, no problem, hej? Také. Ja počúvaj, pre mňa je najväčšie akože nie, že by to nebolo vyriešené, však tie rádia fungujú, ale, ale nebu-nebuje to potrebovať akože konektivitu riadnu?

join3r

V konečnom dôsledku, akože tie, keď sa to, keď sa bavíme o nejakých AI modeloch, tak v konečnom dôsledku je to len text, hej, ktorý veľmi často nie je napríklad senzitivný na latenciu, hej?

drunkez

Nie, nie, toto je padá.

join3r

Nie je to ani veľký space.

drunkez

Pásma je, vieš.

join3r

Vieš, neni to stále, neni to video, je to len text, hej? Akože bavíme sa o tom, že toho textu bude stále veľa samozrejme, hej, ale tým, že latencia nie je dôležitá a tým, že-

drunkez

Akože určite v prvej fáze nie, ale, ale, ale jasné, hej, ale bude to chcieť tým pádom asi pravdepodobne nejaký. Otázka je, že či to bude tak, že budeš mať málo, málo tra- akože, eh, transregistrov na Zemi a potom budú sa komunikovať medzi sebou nody na orbite. Alebo bude to fakt, že budeš mať veľa týchto, nazvy- akože transregistrov zo Zeme hore, hej? Lebo toto je napríklad niečo, čo som ja nenašiel úplne to-túto časť, lebo presne tie problémy, ktoré sú, hej, že radiácia a potom presne, že teplo, potom akože musíš držať nejakú formáciu kvôli nejakej dostupnosti, že to bude celkom zaujímavé tiež, hej, že oni budú nejak sebe, akože to bude kvázi nejaké vesmírne NFC, že medzi sebou budú tie, tie jednotlivé nody nejak komunikovať a vymieňať sa a tak ďalej. Ale vôbec som nenašiel, že akým spôsobom budú, budú tieto uplink downlink fungovať. Necháme to teda.

join3r

Všetci vidíme v niečom inom problém, hej? Ja si napríklad stále myslím, že ten, že ten problém, akože to vyžarovanie teploty, lebo potrebuješ mať nejaký obrovský radiátor, hej, ktorý musíš vlastne vyžarovať do-

drunkez

Mhm.

join3r

Do vesmíru prakticky, hej, bez, vieš, nemáš tam stĺp, hej, akože nič akože neodberie, hej, akože z toho, z toho teplotu, hej.

drunkez

Mhm.

join3r

Takže bude to musieť byť nejaké akože celkom si predstavujem, že už teraz, akože keď chladíš tie dátacentrá, tak to je akože to sú brutálne veľké, eh, mašiny, hej, ktoré to celé chladia. Takže vo vesmíre si to celkom viem predstaviť, ale možnože, možnože nad tým rozmýšľajú ináč, lebo aj čo som čítal ohľadom toho Sun Catcheru, tak tam na to majú ísť špeciálne TPUčka, že to nemá byť akože ten, tá leading nóda, ale asi, asi niečo také obrnené voči tej, voči tej radiácii.

drunkez

No isté. Iná možnosť nie je, hej, či to musí byť robené na to. Ale čo sa týka toho tepla, však to ako nie je nový problém, ktorý by sme mali, len on je to v inej škále, hej?

join3r

No.

drunkez

To teraz tam vieš, že aj nejaké amoniakové, eh, tie okruhy alebo ja neviem, také niečo sa mi zdá, že tam cirkuluje.

join3r

Je to možné. Neviem no presne.

drunkez

Hej a oni odoberajú vnútro teplo, potom sa do nejakých výmenníkov bla bla bla bla bla bla, hej. Len tá škála je otázna, hej. Čiže ja som za. Mne sa to páči. Problém je troška v tom, že ja si vždycky na to spomeniem, keď to bolo, čo bolo vo Futurame, nejaký za prvá séria, keď oni sa vracali a prechádzali cez tú, cez ten binec na orbite. Drrr, normálne, že zapracuje na orbita, tak toto úplne stále vidím. Vieš, že, že SpaceX má hore desaťtisíce satelitov, Leo chce mať takisto desaťtisíce satelitov. Nebude to prvý ani posledný, kto si takto niečo spraví a do toho pôjde, neviem či koľko toho chcú mať teraz, ale asi to nebude, že, že dva veľké cuby, ale tiež to budú nejaké desiatky, možno viac, hej.

join3r

To ani nerátaj, že cube, to rátaj, že obrovský radiátor, ktorý to bude chladiť akože objem plôchou veľký.

drunkez

To je jasné, ale vieš, že proste bude a si myslím, že bude tých, tých, tých, tých, eh, prvkov bude veľa na tobo- na tej orbite.

join3r

No, no, no, no, no.

drunkez

Bude haluz, keď sa fakt spustí nejaká reťazová reakcia, kde som videl takú, takú, takú kvázi, eh, simuláciu. Keby niečo väčšie prdlo v správny čas a správny moment na dobrej orbite a urobí to akože veľký mrak, eh, eh, debris, eh-

join3r

Úlomkov.

drunkez

Ádum, úlomkov, hej, že to akože by vedelo celkom, celkom ako vyčistiť a, a, a nadres ten znečistiť tú orbitu, hej, že to by chyt- trafilo by to niečo iné a tak ďalej. Taká ako ka-ka-kaskádová reakcia nejaká.

join3r

Nebolo to niečo také, že potom by sme ani satelity nemali ďalších n rokov?

drunkez

No tak je to dosť možné, hej.

join3r

Aj videl som, videl som potom aj nejaké akože nejaké také, eh, úvahy o tom, že akým spôsobom by sa to potom dalo vyčistiť, hej, z tej obežnej da-dráhy. To sa ináč volá, to je myslím, že Kesslerov syndróm alebo Kesslerov efekt. Eh, toto, že, že môže nastať jednoducho taká reťazová reakcia, hej, kde jednoducho bude veľmi veľa tých, tých malých čiastočiek v tej obežnej dráhe, ktoré zabránia jednoducho hocičomu, aby si hocičo dal dole, aby sa to, aby to tam nerozstrieľalo, hej.

drunkez

Mhm.

join3r

A sa bavilo o tom, že nejaké, nejaké lasere na spomalenie akože nejakých maličkých častíc, ale všetko to bolo akože enormne-

drunkez

Nákladné veľmi.

join3r

Prohibitívne, hej, akože cenovo, hej, to to riešiť v nejakom väčšom merítku.

drunkez

Hej, eh, ale ono to bolo nakoniec tak, že to pár rokov a nejak by sa to vyčistilo samo, nie? Že niečo by odletelo, niečo by sa zhorelo a potom by sa akože konca, by sa vyčistila tá-

join3r

Mo-mo-možno ma opravte, mne sa zdá, že už som počul, že nejaké smetiarske satelity tam behajú, že akože normálne, že chytí satelit a kon- a ho navedie na správnu zostupovú dráhu, aby ho ne-

drunkez

Zhorielo.

join3r

Zneškodnilo. Nejaké testy boli a samozrejme sú aj nejaké myslím si, že už medzinárodné dohody, ktoré neviem ako veľmi sa, sa dodržiavajú vzhľadom na to, že pred pár rokmi niekto zostrelil satelit len na to, aby ukázal, že má tú vojenskú schopnosť. Eh, tak, eh, mal by si akože tie satelity, ktoré vystrelíš do vesmíru, tak by si potom mal mať nejaký plán na to, na celý life cycle, hej, že akým spôsobom to napríklad potom dáš naspäť na Zem. Ale to ten, tá, tá point toho, toho, toho Kesslerovho efektu je práve v tom, že, že to potom tá kaskádová reťazová reakcia, čo nastane, hej, tak tam akože všetky takéto tu veci akože padnú a tam bude akože tak veľa malého smetia, hej, tak vyložene, že malého, že jedno po druhom smeť nejakým spôsobom, akože to, to rieši, že to je celkom akože taký, taký problém. Dobre. Ďalšia správička je, že Cerebra sa objavil na Nasdaq, eh, a Cerebra sa asi poznáme my s tým, že to je firma, ktorá vyrába tie obrovské čipy pre LLM inferenciu a že celkom, celkom sa mu darí a mnohí to vidia ako keby konkurenciu Nvidie, ale iba na tú inferenciu, nie na tréning, eh, nie na veci okolo, hej, na vyloženie takéto to nie je niečo špecifické, hej, aspoň do budúcnosti, hej, sa nejak, sa nejak s nimi plánuje.

drunkez

Okej, a prečo je to veľká vec? Lebo, lebo spravili IPO teda alebo čo?

join3r

Spravili, spravili to veľmi pozitívne hodnotené. Neviem, neviem sa vyjadriť, nesledujem ich až tak špeciálne. Ďalšia správa je, že Meta plánuje vypustiť alebo možnože v momente, keď to počúvajú poslucháči, už je vypustený inkognito režim do WhatsAppu. Ten inkognito režim je vyložne na to, keď sa bavíš s umelou inteligenciou a je to vlastne režim, pri ktorom sa veci, ktoré, o ktorom kecáš pri AI sa v žiadnom nejak nelogujú ani nič také, bežia v nejakom špeciálnom computing režime tam u nich a pointa by mala byť, teda to, čo to asi celé spustilo je, že súdy pripustili ako dôkaz komunikáciu s AI, hej? A toto je nejaká snaha, že okej, že môžeš sa porozprávať o nejakých súkromných veciach s tým, s tým AI a tie model guardrails ostávajú rovnaké. Jediné, čo bude treba urobiť je, že,

že, že vlastne musíš si overiť vek predtým, ako túto, túto funkciu budeš mať prístupnú a asi za tým účelom má byť, keďže nemôžu monitorovať, o čom sa, o čom sa bavíš s tým AI, hej, tak, tak neviem, asi aby tam kontrolovali ten, ten vek.

drunkez

Tie súdy a počkaj, súdy pripustili, akože ja kvákam s AI o nejakej veci a táto diskusia je prípustná v nejakom konaní pred súdom, hej?

join3r

Mhm, mhm.

drunkez

Okej, to je, to je novinka pre mňa. Nie že by nemala byť alebo dáčo, to neviem, ale je to posun definitívne, hej? Lebo niekedy bola taká, že čo poviem, čo taká. Dobre, sú autorské práva som predtým nejak riešil alebo dáčo, ale toto je jasné, hej, že idem si, čiže také hej, že idem, idem ja neviem, ukradnúť mandarínky, hej? A si idem o tom akože pokecať zajčkom, že kde sú najlepšie mandarínky, kde sú v najlepšej ponuke. Toto je proste, tuto akože-

join3r

Áno.

drunkez

Pecka.

join3r

No, neber to akože, že si ideš pokecať, ale v podstate predstav si tie riadené útoky cez, cez AI agentov.

drunkez

Jasné, to, to je jasné, ale to som ja, mne to napadlo presne týmto spôsobom, vieš, že, že však je to bežný research niečoho, tak prečo by si nemohol použiť aj to, hej? Otázka je, že či ako sa k tomu nejaký dajme tomu niekto dostane, že či to samozrejme, ale to je veľmi podobný problém, ktorý máme teraz, hej, nejaký search history alebo niečo také.

join3r

Presne áno, to som chcel povedať.

drunkez

Hej, tak je to veľmi podobné.

join3r

Hej, že, že ten search history môže hovoriť o nejakom, o nejakom tom, že si-

drunkez

Motíve.

join3r

Že si sa uberal tým smerom, hej, motív, presne tak.

drunkez

Tak, tak, tak okej.

join3r

Ďalej to len krátke poviem, že toto bol týždeň supply chain útokov, kde jednoducho mi pripadalo, že každý druhý deň vidím, že nejaký balíček na NPM-ku alebo nejaká libkada, kde inštaluje nejaký, nejaký, nejaký, nechcem povedať, že ransomware, ale nejaký credential stealer, hej, že čo ti ukradne nejaké API call, API kľúče a

adresy bitcoin peňaženiek a tak ďalej, hej. Takže toto celkom fičí posled-posledných, posledný týždeň a týždeň predtým tiež prakticky, hej, mám pocit, že teraz je to také.

drunkez

Ja mám pocit, že tieto dva týždne boli ak-extrémne OKT, čo sa týka bezpečnosti. Vieš, proste vôbec nemám pocit, že bolo viac nejakých supply chain, ale svietilo to proste celý čas. Tuná bol nejaký supply chain, tu bol nejaký veľký bug. Teraz som si čítal, že Palo Alto dalo alebo nejaký Palo Alto, Checkpoint, že päťdesiat jedna. Normálne na to prišlo ako mail z takého nejakého CIRT-u a normálne to prišlo, v subjekte bolo, že, že Palo Alto, sorry, ak to krivdím, možno alebo neviem, hej. Jožko Mrkvička, výrobca firewallov proste dal, že uvoľnil päťdes-, akože fifty one security advisories a normálne za tým fifty one bolo oznaťorky, akože päťdesiat jedna. Normálne to akože bolo, že ozaj to je tak slovo, hej, že to neni preklep, hej. Presne, že ozaj päťdesiat jedna a bolo to enormné. Bolo to, bolo to vieš, teraz sú nejaké Windowsové zero-day exploity in the wild. Google oznámil dáčo, že sú tiež exploity. Akože masakra a stále v hlave mám, či, či to je mýtos alebo je to len proste, že sa to šíri, lebo, lebo securityáci začínajú toto proste masívne používať, tooling sa zlepšuje. Nemusí to byť mýtos ako taký, ale proste je to hocičo, hej, lenže je to proste škálou, narastá to škálou a tým pádom to takto vyzerá. Vieš, ja som to poslal do takého nášho firemného chatu, som tam tiež našiel nejaký, že ja neviem, či to bol zase nejaký local privilege escalation alebo nejaká taká vec a že chalani píšu, ale to vravím, že ale to je super, že sa to takto objavuje. A ja vravím, že vieš čo? Ono v princípe áno, ale problém je to, že tento istý tooling, ktorý majú white hati, majú aj black hati, hej? A dokiaľ nejakým spôsobom sa to celá tá, tá, akože sa to posunie bezpečnosť, tooling, všetko responsibility, hej, akože rýchlosť, tak to je to, to môže byť kľudne taký chaos. Ja mám pocit, že to je také, vieš, že, že bum, bac, hej, to vieš, teraz si zober, že, že, že fakt, že dneska som si čítal asi o troch exploitoch, ktoré sú akože ready to go na Windows. Teraz Windows, akože oni majú, čo to majú patch Tuesday alebo raz za mesiac?

join3r

Hej, niečo také majú, áno.

drunkez

Nič. To musíš, ty musíš mať denne response, vieš, denne fakt, hej? Keď niečo, tak mitigations nejaké. Je to, je to šialené. V tomto kontexte som si pozeral takú na FOSDEM-e bola, to je taká security tá konferencia, tak rozprával ten hlavný vývojár Curlu Daniel Sandberg, nejak tak sa volá.

join3r

Hej, nejak tak.

drunkez

Tak som si to teda poslal, pozrel tú jeho prednášku, taká veselá celkom. Tak on je troška taký veselý autista, tak to sa tak dobre pozerá. A rozprával teda presne o tom, že prečo zatvorili ten, ten bounty program. Pretože dostávali enormné množstvo veľmi nekvalitných, akože security tých nejakých akože oznámení a,

a že keď tam akože o tom rozprávali, že ú, toto tam nie je jasné, tak to, tak ako odpoveď od toho človeka, čo im to poslal, im chodilo také, že „Oh, you're right, sorry.“ „I apologize.“ Vieš, že normálne sa ani tí ľudia neobťažovali ako nejakým spôsobom to zľudštiť. To je taký ten, ten response. Á-A aj na Route bol ináč veľmi pekný taký článok o tom, kde vlastne celá táto veľa, veľa firiem má akože bug bounty programy a tá- tá vlastne, že tá myšlienka toho celého sa rozsypala, pretože teraz akože na nájdenie chyby potrebuješ enormne málo času a prostriedkov. Čiže devalvuje toho kvalita, hej, ale na strane developerov, on to, oni to graveli. Stále oni musia relatívne dosť času minúť na to overiť to, hej, uveriť, hej. A keď som nad tým rozmýšľal, nakoniec som spravil, že to je podľa mňa taký ten early, early AI adoption. Vieš, keď-

join3r

Áno.

drunkez

Prosím?

join3r

Že to je taký boom teraz ako.

drunkez

Hej, hej, ale to bolo vtedy, to bolo nejaký rok dozadu. On to písal alebo neviem, či to bol začiatkom roka, ale ja mám pocit, že keď, keď to urobíš dobre, keď zapojíš niekoľko agentov, keď to fakt akože robíš dobrý skill máš a tak ďalej, tak výsledok by mal byť lepší. Nie taký dummy, vieš, proste nejaký hlúpy.

join3r

Ono to je tiež celkom čerstvá správička vlastne, že tento Daniel, budem hovoriť Dano, hej-

drunkez

Kámoš, jasné.

join3r

Akože je to kamoš náš, hej, akože

tvorca toho, toho Curlu, tak on, akože on je známy samozrejme tým, že, že zablokoval všetky tieto AI bug reporty, hej, že, že ich zakázal robiť, ale myslím, že teraz, ak- to nie je ani mesiac staré, že to znovu povolil a vys- a dôvodom bolo práve to, že tá kvalita akože tých reportov je omnoho vyššia, hej-

drunkez

Mhm.

join3r

A že, že tie halucinácie, kde musí opravovať, že čo, že to je absolútny nezmysel, odkiaľ máš túto variablu a také to, že-

drunkez

Presne.

join3r

To sa stratilo a že sú reálne akože užitočné.

drunkez

No to je presne ten posun, hej? Tooling sa zlepšil. Ľudia s tým, ktorí s tým robia, si troška stúpili do svedomia, že nebudeme posielať úplné nezmysly, možno hej alebo dáčo. A v konečnom dôsledku to tak je. Ja mám tiež ten pocit, že keď to urobíš dobre, tak, tak, tak, tak je to užitočná vec. Také tie nezmysly, že poďme na všetko použiť AIčko, hocijaký výsledok to má a hocijaký kvalitu už myslím, že sú za nami.

join3r

Asi áno. Ďalšia správička. Ostaneme teraz pri tej security. Každopádne tu sme sa o tom rozhovorili, tak tu som to tu nakopil. Vyšiel report o tom, že sa podarilo spraviť memory corruption exploit na tých nových M5 a M5 based veciach na Apple Silikone. Teda prelomili ten ich MIE, čo je Memory Integrity Enforcement. Podarilo sa to vďaka Mythosu. Trvalo im to tuším päť dní. Vývoj tejto veci stál, nechcem si predstaviť, ale predpokladám, že miliardy veci. Hej, je to v hardvéri zakotvené a tak ďalej. Takže celkom, celkom pecka. A tí výskumníci, ktorí robili s týmto, s týmto Mythosom chválili to, že oproti ostatným modelom vlastne Mythos dokázal veľmi ľahko reťaziť vlastne tie RCéčka, hej, čo, čo predtým akože, že nebol. A toto nerobil sám Mythos, ale toto bola spolupráca aj ľudí, aj, aj toho Mythosu. Takže zatiaľ to nie je out, nie sú out detaily. Mňa akože to celkom veľmi zaujíma, že akým spôsobom sa podarilo toto obísť a uvidíme, no, či to vôbec, či to vôbec budem rozumieť, hej, že-

drunkez

Memory, Memory Integration Execution Platform, či čo to bolo. To je na hardvéry si vravel? To je priamo silikón?

join3r

To je, to je na hardvéry, to majú nové Apple silikóny, nové iPhony aj nové, nové macOSy, teda tie nové M5, hej a myslím, že iPhone 17, je to teraz za nás sedemnástky, tak oni majú v hardvéry vyložene nejakým spôsobom, musel by som si to znovu akože pozrieť, že akým spôsobom je to robené, ale problém klasicky je taký, že prečo vlastne tieto memory exploity nastávajú je to, že niekto pristupuje na nejakú časť pamäte, kde by nemal alebo uvoľňuje nejakú pamäť alebo zabudne uvoľniť pamäť a tak ďalej. Hej, ale primárne je to to, že chodí tam, kde by nemal.

drunkez

Presne.

join3r

A tuná je to vyložene v hardvéry urobené tak, že, že ten proces má nejaké IDčko a časť toho IDčka je prira- priradená každej nejakému memory segmentu, hej. Teda toto sa stále kontroluje pri každom memory accese a je to v hardvéry samozrejme, lebo ináč by to bolo strašne expenzív, keby pri každom memory accese by muselo byť pri klasicky akože overované, hej, že či to naozaj ten môže pristúpiť ku tomu, ktorý-

drunkez

Jasné, vieš, toto je pre mňa také nové, lebo ja by som tu typicky tipol, že toto by kľudne mohla byť firmwareová záležitosť. Vieš.

join3r

Myslím, že nie, že exist- existujú aj nie firmwareové, ale existujú nejaké akože také secure execution platformy, ktoré to robia, ale to je prohibitívne pomalé. Fakt, hej.

drunkez

Mhm.

join3r

Ty potrebuješ mať niečo v hardvéry. Myslím, že by default to má ARM ako špecifikáciu, ale tá špecifikácia je taká, že, že ona, ona to má ako keby, že nie je to requirement, aby, už si to presne akože nepamätám, že ako to presne bolo spravené, ale pri tom, pri tom ARM-ovskom akože prístupe to bolo také, že to bolo použiteľné iba na debugging, hej?

drunkez

Mhm.

join3r

Že keď debuguješ, tak vtedy, ale reálne do produkcie nie, pretože tam bol príliš veľký akože ten-

drunkez

Lag.

join3r

Performance, hej.

drunkez

Mhm, mhm.

join3r

Ale tuná vlastne toto zvládli urobiť rýchlo, urobili to v hardvéry a ešte to urobili aj nejakým spôsobom prísnejšie, kde, kde tá ARM-ovská akože vec bola trošku menej bezpečná. Môžeme sa o tom porozprávať, keď budú o tom vonku nejaké správy, že akým spôsobom-

drunkez

To je riadne zaujímavé, pretože toto je, to je nepríjemná záležitosť. Ak by to bolo takým spôsobom, že, že je chyba, ktorá sa bude musieť, lebo vieš, už sme mali také chyby, ktoré boli na, na hardvéry a presne ich mitigácia stála výkon obyčajne.

join3r

Tak, tak aj bude. To, to ani nezaplátajú, to pôjde do M6 kvázi alebo až do M7, lebo to aj trvá, kým sa to zapláta. Áno, ale, ale treba povedať, že toto je, že, že toto, čo umožňuje lokálny

exploit, hej, privilege escalation, to znamená, že bude sa dať patchnúť, vieš, tá libka bude sa dať patchnúť niečo, čo to používa v tom, v tom Mac OS samotnom. Toto nie je nejaká akože chyba na strane toho, toho kremíka vyložene, hej. Len jednoducho ten, ten security prísľub, ktorý tam je, neni dodržaný, hej, lebo ten, ten security prísľub mal byť taký, že-No počujte, môžete používať akýkoľvek chcete programovací jazyk a memory integrita je jednoducho zaručená hardvérom vyloženia a kernel-

drunkez

No jasné, lenže teraz budeš, vieš akože ty si mohol offloadnúť de facto túto integritu, túto časť, hej, na hardvér. Nemusel si sa o to starať, hej? Lenže teraz, keď povieš dobre, hm, okej, budem to musieť stále riešiť ja na mojej strane. Tým pádom budeš musieť na to minúť nejakú časť cyklu. Nemusíš?

join3r

Nie, lebo pozri sa, doteraz nikto, žiadny hardvér ani na Intel strane, ani na AMD strane, ani na ARM strane, ani M4, nič takéto tu nemal.

drunkez

Nepodstatné. Toto je naozaj nepodstatné. Ide o to, že mám tú funkciu. Kebyže sa o to nestarám ani na softvéri, ani na hardvéri, na kremiku, všetko v poriadku. Vôbec sa o to nestarám, lebo je to funkcia, ktorú ne-nikto nerieši, ale teraz to niekto rieši a teraz ja ju môžem implementovať tak, že niekto mi povie, Apple v tomto prípade, že viete čo, my vám integrujeme, keď budete toto, toto, to je naša platforma, ktorý keď správne, akože vy máte ten softvér, tak my vám garantujeme nejakú pamäťovú bezpečnosť. Dobre? A teraz oni povedia ú, ale máme tam chybu. Tak máš, máš možnosť sa, si byť tak ako predtým, keď táto funkcia nebola a vôbec to neriešiť, hej a všetko bude takisto, ale, ale viete čo? Ale ono to je dobré riešiť. Tak, takto nemôžeš sa spoľahnúť na samotnú implementáciu na hardvéri, na kremiku. Tak to, ak to chceš naplniť, tak to budeš musieť riešiť ty u seba na softvéri.

join3r

Si nemyslím, že to budú chcieť riešiť, pretože toto vieš, aj keď povedzme, že to nie je stopercentné, hej, že sa to podarilo obísť, hej, je záležitosť taká, že samozrejme môže byť, že toto bude čisto opraviteľné softvérom bez performance ujmy. Hej, aj to je možné, ale takisto je úplne možné to, že sa povie, že okej, táto, takýmto spôsobom ten, ten, ten memory integrácia sa dá prelomiť, ale je to okej, pretože, pretože je to, je to aj tak vieš, vieš, to máš ako antivírus, hej? Nie je to stopercentné, hej? Nikto ti nepovie, že teraz máš antivírus, môžeš chodiť kade-tade a všetko si sťahuj a všetko si spúšťaj a všetky komandy spúšťaj hore dole. Nie, ale je to nejaký additional security-

drunkez

Ďalšia bariéra.

join3r

A toto je také isté. Len sa teraz ukázalo, že to nie je stopercentné, hej, čo myslím, že, že to sa akože z veľkej časti aj tušilo, hej, že nejakým spôsobom sa to podarí prelomiť. Otázka bola, že kedy a ako. A tu nám prišiel zaujímavý ten spôsob, že ako, hej, že ako rýchlo vlastne, hej, lebo ako, akým spôsobom to spravili, že čo to presne robí, to ešte nevieme to, ale keď sa o tom dozvieme, tak určite o tom porozprávame v podcaste.

drunkez

To, to nejaká univerzita to, to riešila?

join3r

Nemám to tu poznamenané.

drunkez

Okej, to som zvedavý. Fakt som zvedavý, že odkiaľ toto prišlo, lebo-

join3r

Skôr to nebude univerzita, skôr to bude nejaká security firma, keďže mali prístup k Mythosu.

drunkez

Myslíš, že univerzity nemajú?

join3r

Myslím, že tam ten prístup je o dosť horší, áno.

drunkez

No aha, okej, to je zaujímavé, lebo ja som presne vychádzal z toho, že vieš, dajme tomu, keď bol Meltdown a Spectre a tak ďalej, tak obyčajne sú to security tímy, ktoré majú, mne sa to vieš také, že jednak máš prístup k kompletnej dokumentácii niečoho, hej, máš na to čas a máš na to dotáciu, čo si buď akože nejaký štátny alebo veľký hráč na poli bezpečnosti alebo dačšтаки alebo univerzity. V poslednom čase proste bolo veľa takých, hm, akože z univerzitného prostredia proste mám pocit, že celkom liezli také, akože zásadné metódy alebo prístupy.

join3r

No, no, tam to má zmysel, že je to financované ako kebyže z dvoch strán, že sa napíše aj projekt na štátne peniaze, aj ja neviem napríklad, že ten výrobca tých čipov to rád zasponzoruje, lebo pre neho je to zaujímavá záležitosť a majú na tom nejaký PhD, akože prácu a tak ďalej a akože to je celkom zaujímavé riešenie.

drunkez

Toto, toto si poznač, poznačme teda, že, že k tomuto sa vrátime, keď to bude odetalované. To je vlastne to zaujímavé.

join3r

Určite. Potom môžeme aj lepšie popísať, ako to je spravené na tom hardvéri. Ďalšia vec je macOS, veľký security update. Veľmi veľa CV-čiek, hej? macOS vyžaduje, že to musí spraviť do určitého dátumu, pretože tam bude disclosure, hej? Opäť to hovorím iba kvôli tomu, že je tam jednoducho ohľadom toho, že teraz sa rozprávame o tej security. A ďalšia vec je Linux vulnerability. Je to copy fail local root privilege escalation, hej, ktorý, ktorý Dušanko určite minimálne pozná. Hej, prakticky to funguje tak, že je tam nejaký kernel modul, ktorý je vulnerable. Musíš si patchnúť kmod, aby, aby si bol safe, hej? A je to siahata akože ďaleko, ďaleko do, do minulosti tento, táto vulnerability.

drunkez

Hej, len to bude také, že to zase otvorilo, odvtedy boli asi ďalšie tri, že? Je tu LP-čka a vlastne všetky sú veľmi podobné.

join3r

Áno, áno, vyzerá, že to je nový-

drunkez

Vektor taký presne.

join3r

Vektor, áno, tak by som povedal, hej, že hej, keď sa na to pozrieš-

drunkez

A toto je ináč presne to, čo sme, my sme sa v tomto rozprávali párkrát, že, že keď sa takéto niečo stane, tak obyčajne to pritiahne pozornosť ľudí, ktorí sa takémuto niečomu venujú. A presne mal to ten efekt, ktorý často kážu, aha, aj tu je to, aj tu je to, aj tu je to, lebo je to taká, ako keby je to pattern aj v tom prístupe buď k niečomu, hej, nejaký security boundaries má takýto alebo kľudne, keď to je nejaký vývojársky tím. My sme sa s týmto stretli, keď sme mali tie VPN-ky od Pulse Secure a oni robili, neviem, strašná diera to bola strašná diera a odvtedy proste ani sa nedá zapečatiť, lebo vlastne tá diera len odhalila to, akým spôsobom sa ten softvér písal. Teraz vieš, keď sa na to pozreli tí sekuriťáci, teraz že ó, okej, to je zaujímavé, to sa povie Ježiš, šak to aj tu, aj tu, aj tu, aj v tomto module, aj v tomto vieš a už sa to, to-

join3r

A už sa to sype.

drunkez

A už sa to sype. Ty, tebe nič iné neostáva, len fakt, že ako keby tak prepísať to from scratch alebo vieš, že to aj tu by ma ináč zaujímalo celkom, že či, či je toto AI at least assisted takéto niečo, hej? Ja si myslím, že áno.

join3r

No to, to podľa mňa to vyzerá na to, keď tak zrazu vo veľkom začali vybiehať.

drunkez

Čítal som si o nejakom nedávno, ako, ako Google, to vieš, Google akože má, má, čo sa týka security, má jednak tímy, ktoré sa akože pozerajú dovnútra, do jeho produktov, ale aj do sveta. A oni napríklad, že vo veľkom používajú, ale to používajú nielen oni, to používa veľa, akože AI assisted fuzzing, hej? Že to už neni vyslovene

join3r

Brute force.

drunkez

Brute force, ale že to dáva, proste, že to už má nejaký význam. To, čo tam podsypuješ, akože je to už, má to nejaké ratio, hej? A že tá akože úspešnosť toho sa dvihla tým pádom. Fuzzing, aby sme si povedali je to, že to je keď máme nejakú, ja neviem, funkciu, hej, nazvime to takto a ona proste má očakáva nejaké vstupy a na základe toho sú nejaké výstupy, tak ty začneš ako keby v princípe bombovať tie, tie, tento, tento vstupný buffer na, na, na čokoľvek, hej? A očakáva sa, že ako, ako tá funkcia to vyhodnotí. Hej, ona by mala to vyhodnocovať vždycky korektne alebo nekorektne, ale mala by to akože aj ne- aj tá nek- akože nie nekorektne. Aj to nezmyselné vyhodnotenie by malo byť akože korektné, validné by to malo byť, hej? A častokrát tieto funkcie zrazu dostanú nejaký exception fold alebo dačo také a ten, to už znamená, že je tam častokrát nejaké invalidné vyhodnocovanie vstupov a to dáva priestor tým pádom presne na, é, nekorektnú prácu s pamäťou. To sú také otváračiky pre tie bezpečnostné tímy, že aha, tak tu sa môžeme pozrieť, tu niečo smrdí, hej? No a keď je to úplne, že dummy, teda dump, hej, keď je to akože random tie reťazce alebo čokoľvek, čo to, čo tá funkcia alebo nejaký blok dostáva, tak, é, je to fakt, že brute force. Ale keď sa do toho dá akože zapoji AIčko, tak AIčko rozumie, dajme tomu môže rozumieť tomu nejakému kódu a môže tam, é, akože začať fuzzovať, é, nejakými pravdepodobnejšími reťazcami dajme tomu, hej? Alebo-

join3r

Áno, áno.

drunkez

Hej? A tá úspešnosť sa proste hneď zdvihla.

join3r

Áno. A v tomto momente, akože keď vidíme, že ko- ako sa to okolo tej security točí, tak si myslím, že je najvyšší čas naozaj aj-- väčšie firmy už na tom určite pracujú, ale aj tým menším firmám vieš, ktoré, ktoré majú nejaký, é, nejaké Saasčko alebo niečo podobné, hej? On naozaj začať používať to AI, hej, minimálne na nejakú, na nejaký remote pen test, hej? É, je to oveľa cenovo prístupnejšie a myslím si, že ak to nerobíš, tak sa, tak sa veľmi rýchlo staneš targetom aj kvôli tomu, že vidíme, že tí útočníci začínajú AI používať čím ďalej, tým viac.

drunkez

Ale vieš čo to ešte-

join3r

A samozrejme, prepáč, tuná musím strčiť reklamu, že kontaktujte Avanttech SK.

drunkez

Ja si inak na toto viem predstaviť, akože jak spomínaš, že, že si predstav ty firmy a to je ešte strašne veľa, ktorí proste spia, že AI neexistuje a tak ďalej.

join3r

Toto, toto je pravidlo. Hej, toto je pravidlo. Hej? A čo akože mňa celkom tak fascinuje je, že, ehm, poviem jeden príklad za všetky. Hej? Teraz sa snažím akože so svojou firmou Avanttech nejakým spôsobom, é, dostať, é, nejaké takéto zás-zákazky a tak ďalej, hej? É, kontaktoval som jednu firmu, hej, kde som, kde som mal nejakých známych. Hej, tiež malá firma, hej? A hovorím, že počujte, toto je vo veci, hej? Reálne, akože toto sa stáva, hej, že tieto AI začnú byť, é, sa začnú používať na tieto útoky. Vy ste relatívne akože exponovaná firma bla, bla, bla. Či nechcete si akože od Avanttechu zakúpiť toto, že, é, pen test, hej a potom ďalej sa môžeme baviť o tom, že, že najprv black box, white box a tak ďalej. No oni povedali, že, é, že nie. A som povedal, že okej, é, v pohode a som hovoril tomu kamošovi tak aspoň akože si to urobte určite in-house, ak nejakým spôsobom máte na to nejakého človeka, kto bude sa do toho vyznať, že si urobte akože nejaké také skeny, aspoň také základné, aspoň ten black box si spravte, keď už nič iné, hej? Nie, ani, ani toto, ani toto povedať. Vieš, že to, ehm, neviem. Myslím si, že, že firmy spia na vavrínoch alebo spia jednoducho a nevidia, že ako sa to reálne-- ono, lebo momentálne sa to ešte nerobí vo veľkom. Vieš, toto je tá ochrana, hej? Ale presne jak si hovoril Dušan o tom Spectre a Meltdown, hej, že sa ukáže, že niečo sa dá a už potom idú, vieš, tie veci za sebou. Tak tieto AI útoky podľa mňa je to isté.

drunkez

Dám ti príklad. Nedávno presne sme sa o tomto rozprávali v takej inej komunite a povedzte, čo si o tom myslíte. É, prišla geopolitická zmena, prišiel EU Sovereignty. Zistilo sa, že proste dáta, mať dáta pod kontrolou nie je až taká úplne samozrejmosť, ako sa zdalo pred pár rokmi, tak ďalej. A veľa ľudí si hovorilo o tom, že fíha, mali by sme aj niečo v tejto veci spraviť, hej? Ja mám extrémnu skúsenosť, že presne touto myšlienkou to aj skončilo. Vy máte nejakú takú, akože vo svojom okolí, že akože kde sa udiali aj naozajstné kroky k nejakému takému, že už, že akože disaster recovery posunúť možno do Európy, double kontrolu dáta alebo aspoň backup, alebo aspoň mať vieš proste také akože actually kroky, ktoré majú hlavu a pätu a ktoré vedú k tomu, že, že zrazu nie si úplne pod kontrolou proste niekoho, nejakého šialenca alebo nie si proste fakt, že závislý na nejakom výpadku. Vieš proste taká tá-- lebo ja, moja skúsenosť je taká, že ľudia o tom rozprávajú, ale nerobia vôbec, hej? Alebo málo, strašne málo. A toto, čo si teraz ty povedal, Johny, je toto veľmi podobné, že, že keď sa, úúú, vieš čo, pen testy, že AIčko je všade. No vieš o tom, ty cítiš na chrbte vzadu, že to treba robiť, ale zatvoríš oči a že ideme ďalej.

join3r

Toto, toto je vyložene toto zavrete oči. Tuná len poviem správičku, ktorá sa ku tomu hodí, é, že o tej EU regulácii, ktorej sa volá, že Tech Sovereignty Package a je to vlastne ako keby, ehm, nechcem povedať, že priama reakcia, ale, ale niečo, čo túto akože iniciatívu veľmi posu-posunulo, je US Cloud Act, ktorý umožňuje, aby americkej vláde napríklad, aby mohla žiadať o prístup k dátam, aj keď sú uložené úplne mimo, é, Ameriky. A tento Tech Sovereignty Package vlastne má zaručovať minimálne akože pre nejaké štátne organizácie, aby niektoré dáta, hej, ukladali vo firmách, ktoré nie sú americké. Hej, to znamená len nie že AWSko tuná lokálne dátacentrum.

drunkez

To je nezmysel úplný. To je-

join3r

Áno, áno, to už je nezmysel. Takže musia, musia to robiť nejakým spôsobom takto. A na tvoju otázku, či som to videl. É, ja napríklad konkrétne na toto myslím a ja na to myslím iba, iba, iba keď sa setupujú nové servisy, lebo servisy, ktoré užMáme, povedzme, hej, že nejakým spôsobom už sú zabehnuté a také, tak tam už samozrejme za tým kost, hej, aby som to sťahoval niekde inde.

drunkez

Jasné, ono to, ono to-

join3r

Tam je to už také náročnejšie.

drunkez

Ono to presne, ono to bude niečo stáť. Akože to je vždycky, samozrejme, je to analýza rizík, je to akože celý prose-proces-

join3r

Áno.

drunkez

Biznis kontinuity a RTO a všetko. Jasné, rozumiem tomu, ale ja mám presne pocit, že, že, že globálne mám pocit, že, že ľudia si aj sadli k tomu, možno si aj sadli k tomu. Potom začali troška rátať a že vieš čo, uuu, stálo by to toľko a zobralo by to toľko času a ach.

join3r

Ja som na, na toto, myslím, som si dneska spomenul. Mali sme tam dneska takú krátku diskusiu ohľadom tých klastrov nových data centier, čo sa budujú v Spojených štátoch a tak ďalej. A niekde som tam dneska videl takú peknú, taký pekný príspevok k tomu, že, že Nemecko má koľko? Osemdesiat miliónov obyvateľov všehovšudy plus mínus, béčko, čo je jedna štvrtina americkej populácie zhruba.

drunkez

No.

join3r

No a má päťsto megawattov dátových centier pre AI.

drunkez

Päťsto megawattov?

join3r

A to je všetko. Päťsto megawattov. A to je všetko.

drunkez

Počkaj, to si sa nepomýlil, nie päťtisíc alebo-

join3r

Nie.

drunkez

Terawattov alebo?

join3r

Päťsto megawattov. To je najväčšie, to je proste, že celková kapacita AI data centier v Nemecku.

drunkez

To je Gabčíkov. Gabčíkov má štyristo plus megawattov.

join3r

Ale nebude Nemecko špeciálne zlý-

drunkez

Príklad?

join3r

Najhorší príklad v Európe kvôli tomu, že tam je drahá energia.

drunkez

Viem ešte druhý, viem ešte druhý, lebo teraz nedávno nám tuto v Rakúsku otvoril Google nové dátacentrum, ktoré má kapacitu tristo megawattov.

join3r

Jedno.

drunkez

Jedno.

join3r

Tak už.

drunkez

To, to je už ako celkom pekné, ale akože eh. No áno, pozri sa, ja som videl na, keď ideš na Amazon stránku, som to googlil asi pred dvoma týždňami, tak Amazon mal vo výstavbe neviem osemdesiat data centier, hej, at the time vtedy, hej.

join3r

Aha.

drunkez

Eh, celé to je strašne také zapeklité, pretože kde už akože máš inde ísť, hej? Potrebuješ doménu, potrebuješ maily, potrebuješ oné, proste sedemdesiat tisíc ľudí proste príde a povieš Ježiš, tak poďme do Azure, tam máš na desať klikov, tam máš všetko spravené, hej?

join3r

No tak môžeš ísť do Lidla.

drunkez

Jasné. Myslím, ja tak to poviem, že, že vieš, že to, to, takže to tú kvalitu ja mám za to, že tú kvalitu proste nedostaneš v žiadnom prípade ani blízku. Neviem ako čínske cloudy alebo dačo také. A mám pocit, že proste aby som sa ešte vyjadril úplne takto, že jednak čo sa tohto týka, tak Európa mám pocit, že veľa o tom rozpráva, málo nerobí. Hej, to je prvá vec, ale konkrétne v tomto, že proste, že, že, že AI je niečo, čo môžeš naozaj použiť, je to hrozba a tak ďalej, tak sa takisto hlavne takto presne, že dosť sa o tom rozpráva, hej, ale máloktorá firma, ktorá má nejaké fungujúce akože procesy, hej, a tak to naozaj robí. Naozaj to málo robí, hej? A teraz NIS2, však pri, je tu, je tu NIS2, čiže ona bude akože dosť do toho tlačiť. Napriek tomu sa málo akože tam deje, hej? To je vyslovene o Slovensku NIS2, však ale to je európska nejaká, európsky framework. Takže akože to by malo byť všade. Takže vidím tú podobnosť jednoducho.

join3r

Myslím, že to bude škaredé prebu-prebudenie pre, pre mnohých, kde jednoducho si myslím, že, že teraz tým, že majú čas prakticky, hej, tak tá investícia jednoducho, hej a jednoducho predbehnúť ten, tiež ten boom poviem, hej, je podľa mňa výhodné, ale ako, ako väčšinou býva pri takýchto rozhodnutiach, tak niekedy ku tomu musia byť dotlačené aj tie firmy, aby, aby začali, začali niečo takéto tu riešiť. A to nielen AI security, ale aj takisto aj ten sovereignty package, hej a, a tak no.

drunkez

Počkaj, ten sovereignty package vyslovene hovorí o tom, že akože firmy, ktoré nejakým spôsobom sú kritické alebo štátne a pod., by mali mať dáta mimo jurisdikciu Ameriky alebo-

join3r

Áno.

drunkez

Európy alebo Číny alebo šak, čiže v európskej jurisdikcii by to mali mať.

join3r

Áno, a tam je to, ak tomu dobre rozumiem, tak tam nej- tak ide tam o to, že to musia byť nejaké štátne organizácie, ale nie kompletne, ale že nejaké dáta. A neviem, či tie dáta sa potom akože, či sa to vzťahuje aj na súkromné spoločnosti, si myslím, že skôr nie. To znamená, že pre súkromný sektor to bude continue as you were, ale pre, pre štátne organizácie, že toto bude vlastne aj nejakým spôsobom už, už nutené. Tam si myslím, že tam Francúzi a Nemci niečo tam majú nejaké iniciatívy, že premigrovať kompletne na, na lokálne riešenia.

drunkez

Áno, tak Francúzi si to povedali nedávno, že oni jo, poďme Linux, poďme vlastné cloudy, vlastné data centrá, vlastné služby. Oni mali také správy, to bude taký hokej podľa mňa, lebo že tam každá nejaká organizácia mala prísť s nápadom, že ako to spraví. Bude parádny chaos, hej?

join3r

No ale ja som už k tomu aj čítal, že už niekde je už aj nejaké riešenie, lebo že mali, mali nejaký niekoľkoročný úspešný projekt a teraz neviem či Nice alebo Saint-Tropez alebo niečo také a že to budú škálovať proste, že, že na celú tú nejakú organizačnú zložku veľkú.

drunkez

Hej, hej.

join3r

Povedal by som, že to dopadne katastrofálne, ale v dobe AI si myslím, že, že možno, že niektoré takéto veci môžu byť zrýchlené. Vieš, tie sťahovačky.

drunkez

Príde skôr, alebo že náhle sa, napak sa oddialili.

join3r

Nie, ja si myslím, že to, že, že príde skôr, lebo veľmi často akože mal som taký pocit, že, že niektoré tie veci, aspoň čo som čítal, nejaké také akože názory o tom ohľadom toho, že prečo v Nemecku sa to akože celkom tak pohnojilo ten prechod na Linux v tej, v tej samospráve, tak veľmi veľa akože tam hovorili o tom, že tam bol jednoducho používaný softvér, ktorý bol legacy a tak ďalej, hej? A zohnať napríklad programátora na to, ktorý poznal ten starý jazyk, to bol nejaký VB script a neviem, čo to tam bolo, hej? Takže, takže to bolo náročné akože takéto tu veci. A toto sú práve veci, kde akože AI môže byť ten booster, hej, ktorý umožní tieto tu, tieto tu legacy veci presťahovať možnože rýchlejšie na novú platformu a tak ďalej. Samozrejme, so všetkými nejakými výhodami idú aj nevýhody, hej, pretože procesy musia byť na to prispôsobené a, a tak ďalej. Takže depens.

drunkez

Aj tiež by sa to dalo spraviť, že si urobíš nejakú shadow, vieš, migráciu, že fakt, že začneš to byť from scratch s novými procesmi. Ono to stojí peniaze. Vieš, to je-

join3r

Schooling, vieš, akože tréning užívateľov a vieš akože tých úradníkov, to je akože brutálne, brutálne.

drunkez

Mňa ešte napadlo, že, že to padne na tom, že je piatok dvanásť hodina, ide sa domov, no.

join3r

Vo Francúzsku si myslím, že o dvanástu už sa dáme doma v piatok.

drunkez

Jasné, jasné, na pláže.

join3r

Okej, eh, môžeme pokračovať. Eh, ďalšia správa, taká aj trošku nemilá je, že GitLabu vyzerá, že sa trošku nedarí, eh, prepúšťa. Vraj to nie je kvôli AI a tiež sa sťahujú akože z niektorých krajín, akože sťahujú ten svoj produkt. A hovorím o tom špeciálne iba kvôli tomu, že na GitHub momentálne mal celkom také dlhé výpadky a celkom také nepríjemné veci, čo samozrejme je pravdepodobne kvôli, opäť kvôli AI, hej, pretože myslím, že nejakých päťdesiat percent commitov alebo nejaké strašné percento akože commitov je práve od Cloudu, od Cloud Code, len od Cloud Codeu, hej. To akože ďalšie veci, ktoré tam sú akože nepopísané, tak to môže byť o mnoho viacej ešte. Takže veľa ľudí akože zaneviera pomaličky na GitHub a, eh, žiaľ, nevyzerá to, že by to posilnilo GitLab, aj keď ja si myslím, že GitLab je ešte väčší bordel ako GitHub. Akože čo sa pýta nejak, či týka nejakého codebaseu.

drunkez

Však je to platforma. Za mňa vieš, to je také, že, že nemám pocit, že to bude to isté.

join3r

GitHub začínal na Ruby on Rails. Momentálne je tu veľká časť kódu jakože v Ruby. GitLab je taký starý codebase, že, že to je nenormálne, aké to je obrovské, hej? Myslím si, že toto všetko sú akože im, im-- keď si to porovnáme napríklad s takou Giteou alebo niečím takým, čo sú relatívne nové projekty oproti, oproti týmto, tak ohľadom škálovania a takýchto vecí, tak si myslím, že tam je čo doháňať.

drunkez

Aha, čiže ty myslíš akože codebase samotnej platformy teda?

join3r

Áno.

drunkez

Aha, okej, okej, tak to beriem potom. Dobre, dobre.

join3r

A posledná správa alebo predposledná správa je, že Cloud mení subscription model tým, že agent SDK a potom programatické spustenie Cloudu cez Cloud-P už nepôjde cez subscription, ale dostaneš mesačný kredit podľa toho, že aký máš program. Keď máš napríklad 5x Max, ktorý stojí sto, sto dolárov, tak dostaneš sto dolárov na API kosty a ten kredit sa bude dávať mesačne a budeš ho môcť používať, teda budeš ho musieť používať na Agent SDK a Cloud-P, čo je celkom akože brutál, by som povedal, keďže Cloud Anthropic má jeden, jedny z tej najdrahších akože modelov, tak tam sto euro, akože napríklad pri mojom používaní programatickom, tak to znamená, že asi tak deň by mi to vydržalo. Je to akože veľká, veľká zmena.

drunkez

A si si, si si istý? Lebo ako neviem, ako ty máš určite väčšie použitie než ja, hej, ale ja som si robil tú štatistiku, lebo som si z kurzora vytiahol štatistiku a ja mám asi deväťdesiat percent tokenov v keši.

join3r

Som si tým istý, pretože Cloud-P akože zo začiatku Anthropic akože toto, vieš, toto, toto bol ich ten prínos vyložene toho Cloudu, že ty to môžeš programaticky spúšťať na pozadí a tak ďalej. Môže ti niečo urobiť a tak ďalej. Pri každom spustení alebo pri každom resume sessione, ktoré, eh, cache jednoducho ide, ide, ide dopreč. Hej, to je jedna vec. Druhá vec je samotný resume, tuším momentálne je taký, že cache ide dopreč a cache má Anthropic iba päť minút trvanie. To znamená, že tam si akože, tam ťa cache nezachráni, hej? A tieto programatické veci často akože bežia na pozadí a nemôžu sa spolu na to, na ten cache, lebo veľmi často sú to single, eh, single shoot veci, hej? Alebo maximálne akože pár vecí, že hej, choď toto spusti tieto tooly, vráť mi výsledok, vráť výsledok do nejakého iného agenta a tak ďalej, hej?

drunkez

Čiže máš veľa input a, a veľa output tokenov vyslovene.

join3r

Áno, áno.

drunkez

Ešte by ste mali povedať chlapci, že čo to ten Cloud P.

join3r

Cloud-P je niečo také, že ty keď jednoducho budeš používať Cloud Code a normálne si ho spustíš a píšeš si dovnúka do tej aplikácie, tak to funguje normálne interaktívne a ideš cez subscript subscription. Keď urobíš Cloud-P, tak mu jednoducho vieš cez to podčiarka P dať prompt. Hej, to znamená, že ty mu dáš, že Cloud-P, hej, napríklad, že zisti mi správy, IT správy za posledných sedem dní s týmito tu vecami, hej, a on ti to vráti výsledok a Cloud Code skončí, hej. To znamená, že ty vieš Cloud spúšťať takýmto spôsobom programaticky z nejakého skriptu alebo z nejakého iného agenta, alebo z nejakého iného harnesu a tak ďalej, hej. A toto všetko, všetok tento špás bude končiť.

drunkez

V podstate sa limit-limitujú sa na vlastný harness, že nechcú, aby si používal čokoľvek iné.

join3r

Áno, presne.

drunkez

To znamená, to bola ináč moja taká ešte myšlienka predtým, že máte pocit, že bude cena za použitie AI rásť?

join3r

No podľa mňa je to jednoznačne výsledok toho, že vidíme problémy s dostupnosťou služieb, čo je, čo znamená obrovský dopyt a ponuka to nestíha ako kebyže dopĺňať.

drunkez

Áno, odpoveď je áno, cena za, za AI bude rásť.

join3r

No ale ona to je asi závislé na tom, že čo potrebuješ, lebo, ehm, ako to povedať, že využívali sme najväčšie a najdrahšie modely na všetko možné a máme tu teraz už aj, myslím, že Jensen to pekne povedal, že začína sa nám to segmentovať. Začíname mať modely v cenovej kategórii do desať dolárov za milión tokenov, ktoré sú, že schopné. Potom máš tú kategóriu okolo tridsať dolárov, čo je ako Opus plus mínus, že to už je fakt, že slušné. No a potom máš Opus, jak sa volá? Fast alebo ako sa to volá, ktorý stojí šesťnásobok za dva a pol násobnú rýchlosť a je tam dopyt ľudí. Prichádza Mythos, ktorý je, ja neviem, dvesto dolárov alebo koľko za, za milión tokenov a tak ďalej, že sa nám v podstate segmentuje sa nám presne podľa toho, ako koľko inteligencie potrebuješ. Inteligencie v úvodzovkách.

drunkez

Dobre, čiže nielen, že bude cena rásť, lebo ja som sa pristihol minule pri takej úvahe, že, že, že svet je namotaný, svet je zachytený za háčik, hej? A ak sa dobre tipoval Teleporte teraz proste vie, že, že a dopyt rastie, škála rastie jednoznačne hej, ale nevieme to uspokojiť.A tak, takže buď budú výpadky, alebo sa to okreše na vyslovene platiacich ľudí a zaplatí za neustály, akože vieš, že toto je také ako, ako s netom, ako s konektom. Proste ak chceš niečo regulované, nech sa páči, plať pätnásť euro, hej. Ak náhodou chceš niečo garantované, tak to bude stáť strašné prachy.

teleporter

Tak nejako. A tam to vidíš. Nie, možno, možno Joyner vie doplniť. Keď budeš používať Cloud mínus P a máš sto dolárov na tokeny, budeš mať zaručený prístup, alebo budeš stále v tom usage window?

join3r

Nie, toto ide mimo, mimo usage, mimo kvót.

teleporter

Takže to je v podstate enterprise produkt. Ako, lebo Cloud má aj enterprise produkt, čo som tak akože v rozhovore s, v jednom podcaste od Semi Analysis zachytil, že oni prešli niekedy minulý rok na, na enterprise platenie. Takže žiaden Cloud Max 5x, 20x, nič také a oni za tento rok už majú jedna celá sedem milióna alebo koľko náklady na, na tokeny. Á, ale je to vyslovene, že to máš garantovaný prístup. Čiže kedykoľvek používaš, vtedy dostaneš prístup, ale platíš vždy API-

drunkez

Bez zľavky, jasné, dostupnú garantovanú-

join3r

Platíš API kosty, hej, máš tam nejakú vyššiu, oni to ešte rozdeľujú, ešte majú automatický ten enterprise model, kde napríklad nejaké certifikácie ešte stále to nespĺňa a potom máš nejaký custom, keď už musíš byť v kontakte so samotným Antropicom, hej, na to, aby si si to subscribol. To je predpokladám pre nejaké väčšie firmy a tam musia nejaké certifikáty ohľadom bezpečnosti, ohľadom nejakých, nejakých, nejakej auditovateľnosti, hej, že na čo to tvoji užívatelia používajú a tak ďalej. A tam platíš vyložene API kosty, ktoré sú brutálne a dostávaš síce zľavu, ale tá zľava nie je, to je stále akože strašné čísla. Myslím, že oproti, čo som tak akože robil nejaký taký prieskum, tak platíš o dvadsať percent máš, máš nižšie API kosty, keď si-

teleporter

Tak nejako aj on spomínal. Desať až pätnásť percent zľavy spomínal Patel v podcaste, hej.

join3r

Áno, asi záleží na veľkosti firmy a tak ďalej. Keď si povedzme, že IBM ako príklad, hej, tak môžeš mať dvadsať percent zľavy z kosty API, hej.

drunkez

Dobre a to je tým pádom, že to nejako niekedy sa hovorilo, že keď chceš mať nejakú zľavu v Amazone na infraštruktúru alebo na EC2 alebo čo také, hej, takže musíš mať minimálnu faktúru a neviem, myslím si tristopeťdesiat tisíc mesačne, hej. A že vtedy vôbec akože vstupuješ do pásma, že nejaký človek, nejaký accounťák, úplný junior nejaký alebo začnem sa na tebe naučiť, hej. Takže môžeme sa začať baviť o nejakom discounte, hej. Čiže predpokladám, že to bude niečo podobné, že ty musíš minúť dva mega za API, hej, aby si začal byť v pásme, že okej, eligible na nejaký discount.

teleporter

No a potom podľa mňa toto akurát bude tlačiť firmy do vlastných riešení a to je či už prenájom GPU klastrov. Teda však existujú také služby alebo vlastný hardvér lokálne. No ale ako čo máme modely, tak v zásade to znamená čínske modely, lebo iba tie sú také nejaké väčšie.

drunkez

A francúzske, má Mistral predsa.

teleporter

No, samozrejme.

drunkez

Všetci bežíme na Mistrale.

join3r

Reakciu oboch týchto tuná.

drunkez

A pekne, pekne no.

teleporter

Ale dobre, buďme optimisti. Však ASML nalial peniaze do Mistralu, tak možnože z toho niečo raz bude.

join3r

A posledná správička je, že vyšiel nový DORA report. Pre neznalcov DORA je, tu mám napísané, že to je DevOps Research and Assessment. To je vec, ktorá beží už veľmi veľa rokov. To už vyše pätnásť rokov bude a kúpil to pred pár rokmi. Okej, pred pár, pred pár znamená, že pred siedmimi, ôsmimi rokmi to kúpil, kúpil Google. Ten čas celkom letí a v skutočnosti je to akože tam sa dávajú nejaké DORA, DORA metriky a v skutočnosti sa to používa na to, aby sa, sú to nejaké recommendations, hej, je to nejaký výskum a je to na to, že tak sa má vlastne, alebo je to jeden zo spôsobov, akým, akým sa hodnotí nejaký, nejaká velocita nejakých development procesov a development tímov a tak ďalej. Hej, sú rôzne DORA metriky, ktoré sa sledujú a tak ďalej. V tejto, v tomto novom DORA reporte bolo zahrnuté aj AI. A čo tam bolo zaujímavé bolo, že AI celkovo je akože f-fajn, je to boom, ale iba pre user centric, iba pre tímy, ktoré majú akože dobrý ten user centric story, hej. A potom sa akože začneš pýtať, že okej, že čo to znamená, že user centric, hej? Lebo akože ono je to tak, že keď ten, tento, toto story nemáš dobre, túto vec nemáš dobre vyriešenú, tak potom AI je vyložene negatívna vec, hej a používať to je vyložene zle a nemal by si to robiť. A podľa, podľa toho, že čo som akože videl, čo som čítal, tak to user centric focus je vlastne to, že do akej miery tímy rozumejú potrebám používateľov, uprednostňujú používateľskú skúsenosť a využívajú spätnú väzbu na priebežné prehodnocovanie priorít svojej práce. V konečnom dôsledku, čo to znamená, že samotní developeri musia vedieť, že čo, že čo chce ten, že sú, že sú prakticky ako keby tí product owneri s tým, že musia vedieť, že čo sa naozaj od nich vyžaduje a nesmú byť len takí, že hej, mám tu na Jira ticket a idem robiť na Jira tickete a urobím to, čo v tom Jira tickete mám. Pretože tam asi, aspoň ja som si to tak vysvetlil, akože ten, ten DORA report akože čítať to je úplne, že damage to speak. Tak ako som to ja pochopil, tak, tak tá logika mi tam dáva nejaká taká, že AI ti umožňuje vyvíjať rýchlejšie. Hej, to sa ukázalo z toho D-DORA reportu, hej, dodávať featury rýchlejšie umožňuje. Myslím, že to bolo nejaké akože celkom významný akože skok, deväťdesiat osem percent alebo niečo také to tam bolo. Ale v prípade, že nemáš tento user centric akože tím, tak vieš dodávať o toľko rýchlejšie featury, ktoré nikto nechce, hej a tým pádom je to ako keby také negatívum, hej, skôr. TakžeLen taká, taká malá správička.

teleporter

Cool.

join3r

Ani sme sa, ani sme sa nedostali cez tieto news, lebo dnes sme sa ešte chceli rozprávať samozrejme o Home assistente. Predpokladám, že ty ešte máš nejaké správy o tom, že ako to ide a ten, ten voice.

teleporter

Dobre, môžeme to skratke. Voice Preview Edition, tá malá krabička, čo som minule teda ukazoval, to som zapojil. Chvíľku som sa tam s tým babral, ale nakoniec mám ako keby pipeline spravenú, že momentálne idem cez API na ElevenLabs na Speech to text, ktorý majú slovenský model asi s trojpercentnou chybovosťou alebo niečo také, že veľmi pekný. Odtiaľ idem a vyskúšal som aj Whisper Quick cez Groq Cloud, lebo ten je veľmi rýchly. Ehm, odtiaľ idem na Open Router na Gemini 3.1 Flash Light, ktorý je na Open Routeri servovaný s nejakými sto tokenmi za sekundu alebo niečo také, že vyslovene akože pre rýchlosť a beží teda akože hlavný problém má v slovenčine a potom idem naspäť na ElevenLabs. Zvolil som si slovenský jazyk, nejaký oný voice, čo tam bol na výber, asi štyri, päť hlasov je tam na výber a to funguje veľmi pekne s veľmi peknou slovenčinou. Okrem keď sa ho spýtam na počasie, tak stupne Celzia sa snaží nejako skomoliť cez deg C neviem čo. Ako toto im fakt nejde, ale, ale inak bežný jazyk je fajn. Gemini nemá filtrovanie, takže veselo ti ponadáva. Aj explicitný jazyk,

ale hlavný problém je momentálne reálne v tom Voice Preview Edition. Takže akože ten základ, ovláda to celú domácnosť úplne bez problémov. Čiže rozpozná si zariadenie, ide to rýchlo. Keď to skúšam cez iPhone v zmysle, že iPhone slúži ako mikrofón aj ako reprák, tak tie reakcie sú veľmi slušne rýchle. Čiže som zistil, že tá hlavná brzda je ESP32 a ten, ten ako keby to zariadenie od, od Nabucasa, čiže ten Voice Preview Edition, ten je šialene pomalý. Ešte som neskúšal, bolo odporúčané, dá sa v pipeline nastaviť, že najprv sa dajú používať Assist Live alebo ako sa to volá, že v podstate tie predprogramované výrazy, aby rýchlo ovládal svetlá a tak ďalej. To som ešte neskúšal, nefungovalo mi to najprv, musím si to ešte raz vyskúšať. To by malo, že urýchliť celú tú slučku pomerne rýchlo. A dá sa naprogramovať viacero wake words pre rozličné modely, čiže môžeme mať na-nachytené ja neviem tri, štyri ako keby pipeliny na rozličné, rozličné, rozličných agentov, ako sa s vami budú baviť. No a to, čo som včera našiel je, že sa dajú Echo prvá a druhá generácia Echo Show, prvá a druhá generácia od Amazonu sa dajú hacknúť, rootnúť kompletne. Dá sa tam nahodiť Lineage OS a vedia fungovať ako Voice Assist a View Assist, čiže aj ako dashboard, lebo sú to v podstate tablety a tie majú dobré mikrofóny a dobré repráky. Čiže by to mohla byť, mohlo by to byť univerzálne riešenie a toho je na eBayi a rozličných bazároch pomerne dosť veľa za lacné peniaze.

join3r

A jedna otázka, ty si vlastne chcel-- ja akože veľmi často používam, akože odkedy si začal o tom písať, tak zvlášť keď si tu bol, tak ma to akože veľmi neuchvátilo a nechcel som do toho ani ísť, ale momentálne čím ďalej, tým viac sa tiež, tiež budem asi takéto tu niečo riešiť, ale najprv počkám, nech to urobíš ty a potom, potom ukradnem tvoje nápady.

teleporter

Môžem to predať potom.

join3r

Áno, samozrejme, však ja to kúpim, ale prehrávanie hudby. Riešil si to ďalej?

teleporter

Ešte momentálne nie. Ja som skúsil, hlavne mi nešlo prehrať hudbu na tom Voice Preview Edition, ale tam je úplne zlý reprák. To je, to je úplná katastrofa. Ehm, našiel som teda dve riešenia alebo tri riešenia. Keď som hľadal, že dobré mikrofóny, čo boli, že Farfield mikrofóny z Beam Formation, tak som našiel mikrofóny asi za šesťdesiat dolárov alebo eur od Respeakeru, ktoré majú dobré recenzie a nejaké riešenie cez, na Printables bol celý návod, ako k tomu pripojiť päťwattový mikro- päťwattový repráčik a je to podobne kompaktnom zariadení, ako je v podstate Echo Mini a Google Nest Mini alebo jak sa volajú tie maličké asistenty, repráčiky, že by to mohlo fungovať s dobrou, s dobrou hudbou, ale Voice Assist nepodporuje požiadavku na prehranie hudby. Ako vyslovene, že Home Assistant momentálne nemá a má písané v dokumentácii, že ani neplánujú, aby si s hlasom ovládal ten Music Assistant, ktorý si nainštaluješ do, do Home Assistanta.

join3r

Crazy idea, ale prečo to neurobiť úplne mimo Home Assistanta?

teleporter

Áno, v podstate, ale to by sa možno malo dať, lebo neviem, kto nám to tam písal. Tuším Smile nám tam písal, že Hermes by sa mohol dať pripojiť a ten by vedel ovládať Spotify.

join3r

Nemusí to byť ani Hermes. Môže to byť hocikto s tým, že budeš tam mať MCPčko Spotify, hej a MCPčko na Home Assistant a potom samozrejme musíš vyriešiť ten samotný hlas a shipovanie, vieš akože hlasu.

teleporter

No, ešte tak ďaleko nie som. Momentálne akože boli nejaké byrokratické veci, čo som musel riešiť teraz, ale hovorím si, však máme dlhý víkend, dva dni za nami, dva dni pred nami, že by som skúsil, lebo mám hore Echo piatej generácie, teda Echo päťpalcové druhej generácie z dvadsiateho prvého roku.Takže by som skúsil tohoto rootnúť, hodím tam LineageOS a rozbeháme na ňom Voice Assist ako prvý a keď to bude dobre fungovať, tak sa potom asi pohrám s tým, že ako tam rozbehať hudbu, lebo to je, to máš aj ty pravdu, to aj u nás to je ako jedna z veľmi dobrých aplikácií na, na toto.

join3r

Hej, momentálne riešenia sú veľmi zlé. Napríklad v tom, aby mi pustilo pesničku, ktorú naozaj chcem, hej? Keď napríklad chcem, aby mi pustilo rozprávku pre dcér-pre dcérku, hej, to je úplne zbytočné po slovensky sa tam snažiť, vieš, akože hovoriť niečo, hej, lebo to len po anglicky, takže.

teleporter

No, no, no.

join3r

Hej.

teleporter

A, a vlastne ešte, ešte, čo som tam mal ešte jednu vec som tam mal a teraz som ju zabudol, že? Áno, už viem. Music Assistant nepodporuje YouTube Music. Je tam taký nejaký problém, že Spotify sa dá ovládať, Tidal sa dá ovládať Apple Music, všetko možné. Tých služieb je v Music asistente však akože fakt, že veľa, ale pre YouTube Music musíš dať vlastný token z prehliadača ako cookie a akonáhle refreshneš prehliadači okno, tak ten, ten cookie sa môže refreshnúť a tým pádom ho stratíš. A že Google si robí kontrolu z času na čas, takže ti môže zablokovať konta. Takže toto pokladám ako pre YouTube Music ako za no go reálne.

join3r

Mhm. Ale keď, keď tam beží, keď existujú nejaké MCP, ktoré takéto obmedzenie nemá, stále mne akože vyzerá ako také najschodnejšie riešenie vyložene to spraviť takýmto spôsobom, hej?

teleporter

No.

join3r

Samozrejme, najväčší problém bude s tým, že čo ti bude snímať ten hlas, ten hardware vyložene, hej?

teleporter

No, no, no. A keby toto fungovalo a keby to fungovalo schopne, rýchlo, tak je to vlastne akože dostatočný oný motivátor potom ísť ďalej, že čo s tým ďalej. Lebo Gemini 3.1 Flash je podľa mňa veľmi podobné Geme. Gemma sa tiež pomerne slušne chovala v tom, že aký text generovala ako LLMko, aj že rozpoznávala objekty a tak ďalej. Čiže nebol problém s tým, čo mala exponované z Home asistenta. Input prompt bol trošku akože hračka a tu sa treba pohrať, že chceš mať asistenta, ktorý vidí domácnosť a dá sa vyladiť ten input prompt a môžeš mať asistenta ako konverzačného. Niečo ako si mal ty v podstate spojené na Discorde, že, že ten sa s tebou bude vedieť baviť o čomkoľvek, že a sú dva rozličné, hej? A no a potom by som už uvažoval nad lokálnym riešením, že, že ako to hodiť na lokál, ale to chce hardware, to, to inak nepôjde.

join3r

Hej, super. Tak dúfam, že budeš chodiť častejšie a nás updatovať o progrese.

teleporter

No uvidíme, snáď.

join3r

Ty už musíš ísť, Dušanko? Škoda. Tak nabudúce skúsime nejak poslucháči, ozvite sa, napíšte, či takéto tie newsky podľa vás sú fajn, alebo či radšej máte nejaké také voľné pokecy. Eh, dnes sme nestihli prebrať ešte, že ktorý je najbezpečnejší operačný systém a v minulom podcaste som sľúbil, že, že budem rozprávať o tom mojom AI personal asistentovi a to tiež sa presúva na ďalší podcast, lebo už nemáme čas. Takže zatiaľ ďakujeme za počúvanie.

teleporter

Čaute!

join3r

Čaute.